M. czworogłowy uda (łac. quadriceps femoris) to najsilniejszy i największy mięsień naszego ciała💪 To dzięki niemu głównie możemy utrzymywać postawę stojącą, przemieszać się, skakać czy biegać, gdyż jest on jedynym prostownikiem stawu kolanowego.
Jest to również bardzo silny zginacz stawu biodrowego, gdzie współpracuje w tym akcie z mięśniem biodrowo-lędźwiowym (M.Iliopsoas).
M. Czworogłowy uda składa się z czterech głów, które mają oddzielne przyczepy początkowe, lecz wspólny przyczep końcowy na guzowatości piszczeli przez rzepkę i jej więzadło. Te głowy to:
🔹️Mięsień obszerny przyśrodkowy (M vastus medialis)
🔹️Mięsień obszerny pośredni ( M. vastus intermedius)
🔹️Mięsień obszerny boczny (M vastus lateralis)
Wszystkie wymienione wyżej mięśnie biorą udział w prostowaniu stawu kolanowego
🔹️Mięsień prosty uda to czwarta głowa, która swój początek bierze na kolcu biodrowym przednim dolnym przez co staje się zginaczem stawu biodrowego
⚡️Mięsień czworogłowy unerwiony jest przez gałęzie nerwu udowego L2, L3, L4
Na tym poziomie w celu diagnostycznym można również u pacjenta zbadać odruch kolanowy celem sprawdzenia czy impuls przebywa prawidłowo drogę od receptora poprzez rdzeń kręgowy do efektora, którym jest mięsień.
M. czworogłowy unaczyniony jest przez tętnicę udową🩸
Głównym pojawiającym się w gabinecie problemem jest niewydolność jego przyśrodkowej głowy (m. vastus medialis), a konsekwencją tej niewydolności będzie zespół bocznego przyparcia rzepki, chondromelacja rzepki.
Niewydolność mięśnia czworogłowego jak i jego sķrócenie będzie wiązać się z bólami odcinka lędźwiowego kręgosłupa, postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego i kolanowego.
U aktywniejszych osób gdzie dochodzi do większych i dynamiczniejszych zmian kierunku ruchu podczas uprawiania sportu, zaburzenie pracy "czwórki" stwarza większe ryzyko uszkodzenia łąkotek, bądź więzadeł krzyżowych.
Jednym z efektywnych ćwiczeń mięśnia czworogłowego będą odpowiednio wykonywane przysiady.
Polecam rozpocząć ich wykonywanie bez obciążenia w celu maksymalizacji propriocepcji, co uchroni przed utrwaleniem nieprawidłowych wzorców ruchowych, których skutkiem będzie kontuzja.
Dzięki profesjonalnej pomocy zdiagnozujemy Twój problem i wspólnie rozpoczniemy terapię, aby poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie.