Skóra (łac. Cutis) to pierwsza warstwa naszego ciała, która ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.
To wbrew pozorom wysoce czuły i wyspecjalizowany narząd, odpowiadający za komunikację pomiędzy "światem zewnętrznym, a wewnętrznym".
Z tego powodu skóra pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie.
Ja chciałbym się jednak dziś skupić na jej funkcji percepcyjnej, czyli odbiorze bodźców ze środowiska zewnętrznego takich jak dotyk, ucisk, ciepło, zimno i ból.
W tym celu w skórze zlokalizowane są różne receptory, które przekazują odpowiednie informacje do ośrodkowego układu nerwowego:
Ciałka Merkla i Meissnera to receptory dotykowe, które występują w miejscach szczególnie wrażliwych na dotyk czyli opuszki palców oraz wargi
Ciałka Vatera Paciniego są recpetorami reagującymi na bodziec silniejszy niż dotyk, a więc ucisk. Znaleźć je możemy np. w ścięgnach, na plecach przy kręgosłupie, cewce moczowej.
Ciałka Krausego - aktywują się gdy temperatura jest niższa od temperatury ciała
Ciałka Ruffiniego- receptory reagujące, gdy temperatura jest wyższa od temperatury naszego ciała
Są to wolne zakończenia włókien nerwowych, które odbierają silne bodźce związane z uszkodzeniem tkanek lub gdy naszemu życiu grozi niebezpieczeństwo.
Jak dbać o naszą skórę z fizjoterapeutycznego punktu widzenia❓️🤔
Polecam :
➡️ Ćwiczenia stabilizacyjne oraz rozciągające (dobrane odpowiednio do poziomu zaburzenia postawy). Dzięki poprawie postawy ciała, poprawi się również nasze czucie.
➡️ Regularne ekspozycje na zimno i ciepło- sauna, zimne prysznice, morsowanie
➡️ Masaż klasyczny, Masaż tkanek głębokich
➡️ Treningi aerobowe i siłowe ( dobrane odpowiednio do poziomu sprawności pacjenta) - poprawa ukrwienia tkanki, a przez to i czucia
💡 Odkryj swoją siłę! Dołącz do naszej społeczności, polub mój fanpage aby dowiedzieć się więcej o fizjoterapii, zdrowiu i tajemnicach naszego ciała! Razem możemy osiągnąć więcej niż się spodziewasz! 💪✨
Dzięki profesjonalnej pomocy zdiagnozujemy Twój problem i wspólnie rozpoczniemy terapię, aby poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie.