Witajcie!
Dziś chciałbym Wam trochę przybliżyć temat jednej z częściej występujących neuropatii uciskowych kończyny górnej.
Mowa tu o "zespole bruzdy nerwu łokciowego".
Z racji, iż nerw w tym obszarze przebiega bardzo powierzchownie, narażony jest on na różnego rodzaju uszkodzenia i podrażnienia.
✅️ silne uderzenie w tym rejonie
✅️ przeciążenie wynikające z nadmiernej pracy w stawie łokciowym- długotrwałe zginanie łokcia
✅️ anatomicznie zbyt płytka bruzda dla nerwu łokciowego
✅️koślawość łokcia
✅️zmiany reumatoidalne i zwyrodnieniowe
✅️ciała obce w kanale tj. ganglion, guz, krwiak
🔵 W początkowym stadium będzie to uczucie mrowienia biegnące od przyśrodkowej części łokcia do palców 4 i 5.
🔵 Zaburzenia czucia również w tym samym obszarze
🔵 Często rozpierający ból po wewnętrznej stronie łokcia w bruździe na skutek zwiększonego ciśnienia w kanale łokciowym
🔵 W bardziej zaawansowanym stadium będziemy mieli do czynienia z osłabieniem siły mięśniowej oraz zanikami mięśni kłębika.
Nerw łokciowy unerwia mięśnie międzykostne dłoniowe i grzbietowe ręki. Najbardziej zaznacza się tu zanik pierwszej przestrzeni międzykostnej. W wyniku powstałych zmian powstaje tzw. ręka szponiasta.
Istnieje kilka testów, dzięki którym możemy zróżnicować uszkodzenie nerwu łokciowego.
Te testy to np:
⬆️ Test Fromenta
Pacjent proszony jest o utrzymanie kartki papieru pomiędzy WYPROSTOWANYM kciukiem, a palcem wskazującym.Zginanie kciuka podczas tej próby będzie objawem dodatnim testu, gdyż zamiast przywodziciela kciuka, pacjent uruchamia zginacz długi kciuka, który już unerwiany jest przez nerw pośrodkowy
⬆️ Test rozstawiania palców w literę V
Chory proszony jest o rozszerzenie palcówNa skutek porażenia nerwu ,a przez to mięśni międzykostnych będzie to ruch słaby, ubogi bądź niemożliwy do wykonania
⬆️ RTG stawu łokciowego - badanie, które ukaże ewentualne odchylenie w anatomii kanału
⬆️ USG i REZONANS MAGNETYCZNY- szczegółowe badania, które zobrazują strukturę nerwu oraz tkanek i struktur powodujących kompresję nerwu łokciowego
⬆️ EMG - badanie przewodnictwa nerwowego, które ukaże aktualny stan nerwu.W przypadku ucisku będziemy mieli do czynienia z jego zwolnieniem.
⚠️Warto wiedzieć, że w diagnostyce olbrzymią rolę odgrywa zebranie dokładnego wywiadu. Objawy omawianego schorzenia mogą bardzo często być mylone ( ze względu na bardzo duże podobieństwo) z objawami wynikającymi z dysfunkcji przejścia szyjno-piersiowego C8-Th1 lub górnego zespołu klatki piersiowej!
➡️ W pierwszym etapie samo wprowadzienie zmian w ergonomii pracy tj. unikanie długotrwalego zginania łokcia może przynieść poztytywne rezultaty
➡️ Warto popracować nad stabilnością łopatek, w taki sposób aby podczas pracy siła wychodziła z tułowia, a nie spoczywała na kończynach co jednocześnie zmniejszy napięcie nerwu w tym rejonie.
➡️ Możemy spróbować również neuromobilizacji nerwu łokciowego, w celu ułatwienia jego ślizgu w otoczeniu tkanek
W kolejnym etapie zalecane będzie przyjmowanie środków przeciwzapalnych, które zredukują obrzęk nerwu, a przez to zmniejszą ciśnienie w kanale, co w konsekwencji zmniejszy odczuwane objawy.
Ostatecznym rozwiązaniem będzie chirurgiczne odbarczenie nerwu łokciowego lub jego przeniesienie na przednią stronę łokcia.
Zabieg ten nosi nazwę transpozycji przedniej podsķórnej. Rokowania są w tym przypadku dobre i po niedługim czasie pacjent może wrócić do dawnej aktywności.
Dzięki profesjonalnej pomocy zdiagnozujemy Twój problem i wspólnie rozpoczniemy terapię, aby poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie.