Jak zatrzymać czas? Pokonaj sarkopenię i żyj dłużej!

Grzegorz Witkowski
13 grudnia, 2024

Juniorze i Seniorze...👶👵
Zainwestuj w ruch i zbilansowaną dietę...🏃🥦

Obecne czasy wymagają od Nas coraz mniej wysiłku fizycznego w celu pokonywania codziennych trudności. Do pracy jedziemy autem lub komunikacją. Wielu z Nas przesiaduje godzinami za biurkiem spożywając byle jakiego rodzaju produkty spożywcze, aby tylko czymś "zapchać" głód.

Dzisiejsze sprzęty domowe już nawet potrafią za Nas odkurzać i sterować elektronicznie całym domem. Paradoksalnie i tak brakuje Nam wciąż czasu i żyjemy w dużym stresie. Nie pozostaje to obojętne dla naszego organizmu, który wyewoluował do obecnego poziomu właśnie dzięki tysiącom lat ruchowych zmagań.Obserwując postęp technologii  niestety łatwo można zauważyć jak ten ruch zubożał, a my cofamy się fizycznie w ewolucji..

Przede wszystkim brak ruchu i nieodpowiednia dieta prowadzą nieuchronnie do utraty siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. Stan ten określa się mianem Sarkopenii ( z grec. "sarx" ciało; "penia" ubytek).

Rzeczą naturalną jest, że wraz z wiekiem tracimy mięśnie szkieletowe. Proces ten zaczyna się po 40 roku życia i przyspiesza co dekadę. Jednak nie przyczynia się do tego tylko wiek. Z utratą tkanki mięśniowej  będziemy mieli również do czynienia w wyniku niektórych występujących u pacjenta chorób - wtedy będziemy mówić o sarkopenii wtórnej.

Główne przyczyny rozwoju sarkopenii to:

✅️ Brak aktywności fizycznej ukierunkowanej na siłę i wytrzymałość
✅️ Wiek
✅️ Niedobór jakościowego białka w diecie
✅️ Niedobór kalorii 
✅️ Wzrost poziomu kortyzolu
✅️ Spadek poziomu testosteronu  i zmniejszenie produkcji hormonu wzrostu
✅️ Przewlekłe choroby zapalne
✅️ Otyłość
✅️ Niedobór w diecie witaminy D , kwasów Omega-3 , antyoksydantów

Sarkopenia wiąże się z postępującą niepełnosprawnością ruchową, niższą jakością życia i szybszą śmiercią. Mięśnie szkieletowe i ich wydajność stanowią nieocenioną rolę w profilaktyce zdrowotnej człowieka dlatego tak ważne jest dbanie o ich kondycję.

Do innych skutków ubytku mięśni szkieletowych zaliczamy:

☑️ Subiektywne uczucie zmęczenia
☑️ Rozwój insulinooporności - mięśnie to największy receptor insulinowy w naszym ciele
☑️ Osteoporoza
☑️ Osłabienie mięśnia przeponowego - ryzyko przepukliny rozworu przełykowego ( GERD-Reflux)
☑️ Zwiększony rozwój stanów zapalnych
☑️ Zaburzenia równowagi
☑️ Większe ryzyko infekcji
☑️ Zaburzenia funkcji poznawczych
☑️ Zwiększona liczba złamań na skutek częstszych upadków wynikających z osłabienia mięśni nóg

Jak widzicie powyższe skutki to te problemy z którymi boryka się zdecydowana większość społeczeństwa, zarówno starsi pacjenci odwiedzający mnie w gabinecie jak i na pewno wiele waszych sąsiadów i znajomych.

To powtarzające się wzorce, których mianownikiem jest brak ruchu i siły mięśniowej. A  przeważającej liczbie tych problemów można by było w dużej mierze zapobiec lub zminimalizować ich częstość występowania, gdybyśmy do naszej rutyny włączyli ruch...

Na początku mało, nie muszą to być maratony, wystarczy, że będziesz lepszy od siebie z dnia wczorajszego, bo tylko z Sobą warto się porównywać.

Kinezyterapia czyli leczenie ruchem to jedyna udokumentowana skuteczna terapia zespołu sarkopenicznego‼️ Ważne aby w tym zakresie mieścił się trening oporowy jak i aerobowy☝️

Jak już wspomiałem bardzo ważna jest również dieta, a w niej uwzględnienie większej ilości dobrych kalorii i białka oraz płynów celem zapewnienia mięśniom energii potrzebnej do pokonania oporu treningowego oraz do przebudowy🦴🧠🫀

Suplementacja witaminą D, kreatyną i kwasami Omega-3

Do tego wszystkiego dołóżmy szczyptę dobrej jakości głębokiego snu💤 i recepta na dłuższe i lepszej jakości życie gotowa:)

Na koniec zostawiam Was z cytatem Wojciecha Oczko ( 1537-1599) doktora medycyny, nadwornego lekarza królów polskich Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy:

"Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu..."

Certyfikaty Jakości
ZnanyLekarz.pl

Najlepsza jakość
2021
Najlepsza jakość
2022

zapraszam
do gabinetu

Dzięki profesjonalnej pomocy zdiagnozujemy Twój problem i wspólnie rozpoczniemy terapię, aby poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie.

Centrum Medyczne
Gumieńce

ul. Kazimierska 4/2
70 - 043, Szczecin
tel. +48 795 999 313
przyjmuję w piątki: 8:00 - 20:00

medi clinica
Berlin

Stettiner St. 99 / 1
Berlin,
pn - śr: 8:00 - 18:00
umów wizytę